Rekrutacja

Krok 1

Zarejestruj się

Rozważasz rozpoczęcie nauki w Realnej? Zawsze w trakcie roku – zazwyczaj w listopadzie i styczniu, ale dokładne terminy są ustalane w zależności od daty ferii zimowych w województwie mazowieckim – organizujemy dwa dni otwarte. Jest to doskonała okazja, by poznać szkołę, kadrę nauczycielską, nasze uczennice i naszych uczniów. Spróbuj też dotrzeć do osób, które już uczą się w Realnej, podpytaj je o opinię. Śledź nasze media społecznościowe – to też pomoże Ci się zorientować, jak wygląda życie szkolne i czego możesz się spodziewać po Realnej.

Krok 2

Podejmij świadomy wybór

Realna, jak każde liceum, ma swoją specyfikę. Często stawiamy na pracę w grupach i zajęcia terenowe, nieraz w wymagających warunkach atmosferycznych (deszcz, upały). Rozpoczynające się w III klasie specjalizacje traktujemy bardzo poważnie i uznajemy je za jeden z podstawowych elementów programu szkoły. Zdarza się, że odwołujemy „zwykłe” lekcje z powodu wiecu demokracji szkolnej, organizowanych warsztatów czy inicjatywy społecznej. Realizujemy podstawę programową i rzetelnie przygotowujemy do egzaminu maturalnego, jest to jednak dla nas element życia szkolnego równie ważny jak pozostałe. Nie przywiązujemy wagi do miejsc w rankingach. Zanim wyrazisz chęć nauki w Realnej, zastanów się, czy rzeczywiście chcesz poświęcać dużo swojego czasu na aktywności, które nie wiążą się z tradycyjnie rozumianą nauką szkolną przygotowującą do matury.

Krok 3

Zapisz się na egzamin

Internetowy System Rekrutacji uruchamiany jest zazwyczaj w styczniu. Sam egzamin odbywa się w marcu i składa się z trzech etapów:

  • zadania zespołowego;
  • testów pisemnych z matematyki i języka polskiego;
  • rozmowy kwalifikacyjnej.

Zapisz się na egzamin

Krok 4

…i przystąp do niego

Co roku zmieniają się szczegóły zadań zespołowych, ale zawsze warto przyjść na nie z pozytywnym nastawieniem. Kandydatki i kandydaci są podzieleni na zespoły i muszą wykonać różnorodne zadania. Testy z matematyki i języka polskiego są autorskie — przygotowane przez naszych nauczycieli i wymagają kreatywnego myślenia. Na teście z języka polskiego nie sprawdzamy znajomości lektur obowiązujących do egzaminu ósmoklasisty, a egzaminy z poprzednich lat nie są udostępniane. Rozmowa kwalifikacyjna trwa maksymalnie 25 minut i dotyczy zainteresowań, doświadczeń oraz motywacji kandydatek i kandydatów do nauki w naszej szkole. Czasami prosimy o dodatkową odpowiedź na zadany temat, a te ogłaszamy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Krok 5

Ucz się w Realnej

Wyniki egzaminów ogłaszamy za pośrednictwem Internetowego Systemu Rekrutacji w kwietniu. Zależy nam, aby osoby zdające do Realnej znały naszą decyzję przed państwowymi egzaminami w maju. Warunkiem zdania egzaminu (poza uzyskaniem wysokiej liczby punktów) jest osiągnięcie wymaganego minimum z każdej części. Osoby, które zdadzą egzamin, zostaną przyjęte do szkoły lub znajdą się na liście rezerwowej. Aby potwierdzić chęć uczęszczania do Realnej, należy w ciągu dwóch tygodni wpłacić bezzwrotne wpisowe, którego wysokość podajemy co roku przed rozpoczęciem rekrutacji. Po tym terminie zwolnione miejsca są proponowane osobom z listy rezerwowej.

W związku z ustaleniami dokonanymi w ramach Zespołu Szkół „Bednarska” część miejsc w klasach pierwszych Bednarskiej Szkoły Realnej jest zarezerwowana dla absolwentek i absolwentów Bednarskiej Szkoły Podstawowej Terytorium „Raszyńska”. Zainteresowane i zainteresowani z tej szkoły ubiegają się o miejsca ze swojej puli w odrębnym naborze, organizowanym w styczniu.

Klikając "Akceptuj", wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na Twoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.